Dietní jídelníček

Kategorie: Diety, Magazín pro ženy

Atkinsova dieta

Atkinsova dieta
Základem je konzumace bílkovin a tuků s výrazným omezením sacharidů. Je vhodná pro ty, kteří chtějí v krátkém čase shodit více kilogramů a jsou schopni se vzdát jak sladkého, tak i většiny příloh, a naopak se nechtějí vzdát tučnějších jídel. Protože je příjem sacharidů minimální, dobře se pálí tukové buňky. celý článek 

Základní princip diety

Základem je konzumace bílkovin a tuků s výrazným omezením sacharidů.  Je vhodná pro ty, kteří chtějí v krátkém čase shodit více kilogramů a jsou schopni se vzdát jak sladkého, tak i většiny příloh, a naopak se nechtějí vzdát tučnějších jídel. Protože je příjem sacharidů minimální, dobře se pálí tukové buňky.


Atkinsonova dieta se dělí do tří fází:

  • 1. fáze - maximálně 20 g sacharidů denně, fáze trvá 2 týdny
  • 2. fáze - každý týden můžete navyšovat sacharidy o 5 gramů, fáze trvá až do doby nabytí zvolené váhy
  • 3. fáze – udržovací, kdy budete např. konzumovat pečivo z celozrnné mouky namísto bílého pečiva

Porce mají být takové, abyste nehladověli. Poslední jídlo by mělo být mezi 19. – 20. hod. Důležitý je samozřejmě i pitný režim.

 

Povolené potraviny

Maso (červené i bílé), ryby, sýry, vejce, houby, zelenina , mléčné výrobky (neslazené), mléko, omezeně  čokoláda s více než 60 % kakaa, pečivo z celozrnné mouky, těstoviny z vajec ,olej.

 

Zakázané potraviny

Bílé pečivo, těstoviny, rýže, brambory, kukuřice, kuskus, alkohol, cukr, melasa, ovocný cukr, sladkosti, banány, melouny, rozinky, ananas, sladká zelenina (mrkev, řepa), káva limonády a další sladká pití.

 

Pozitiva

Výhodou je samozřejmě i rychlý váhový úbytek, který nastává v krátké době.

 

Negativa

Dietu v přísné formě je nutno dodržovat jen po nezbytně dlouhou dobu, jinak je zde riziko zdravotního poškození!

Díky nedostatečnému příjmu sacharidů si tělo bere energii z tuků, což je o dost složitější proces, u kterého navíc dochází ke vzniku škodlivých látek a okyselování organismu. Zpočátku, než si tělo zvykne na jiný druh potravy, dochází často k zácpě. Vzhledem k zvýšené konzumaci masa, vajec atd. dochází i ke zvyšování hladiny krevních tuků. 

Po zpětném zařazení sacharidů dochází velmi často k obávanému jo – jo efektu.

Výsledky zde uvedených diet nejsou zaručeny pro každého a liší se podle individuálních dispozic klienta. Doporučujeme se vždy před zahájením diety poradit se svým lékařem.

print Formát pro tisk

       

Dřevěné hračky