Dietní jídelníček

Kategorie: Magazín pro ženy

Jahodová sezona začala

Jahodová sezona začala - jahody na mnoho způsobů
Nastává očekávaná a oblíbená sezóna jahod, na kterou se těším nejen já, ale spousta dalších lidí, ať už jde o malé nebo velké. Jahody velké, malé, červené, lesní nebo zahradní – všechny mají něco společného. Strašně nám chutnají! Ale věděli jste o nich, že jsou taky velice zdravé? Obsahují totiž tolik vitamínu C, že jeho množství lze srovnat i s citrusovými plody. celý článek


 

V závislosti na odrůdě je to od 40 do 90 mg/100 g plodu. Kromě vitamínu C obsahují i další vitamíny – A, B a E. Navíc obsahují i organické kyseliny, které jsou přímo zodpovědné za jejich typickou vůni a charakteristickou chuť. Jedna z nejdůležitějších je kyselina ellagová, která působí jako prevence rakoviny, a dále kyselina šťavelová, citrónová a jablečná. Z minerálních látek najdeme v jahodách vápník, draslík, hořčík, zinek a síru. Jahody jsou také výborným pomocníkem ve snaze o zhubnutí, protože obsahují až 87 % vody, podporují metabolismus a mají malý podíl přírodních cukrů. Odvar z listí pomáhá při problémech se zažíváním nebo močovými cestami.

 

Co lze z plodů udělat chutného?

Konečně jste se dočkali kýžené odměny v podobě chutných červených plodů a přemýšlíte, co s nimi? Nejjednodušší – a také nejzdravější – je jejich konzumace v syrovém stavu. Utržené jahody ale rychle podléhají zkáze, takže pokud jich máte velké množství a chtěli byste si na nich pochutnat i dejme tomu v lednu, máte několik možností: zamrazit je, zavařit, nebo připravit z nich marmeládu nebo džem.

 

Jahodový kompot

1. recept

Ingredience: na 1 kg jahod cca 300 g cukru

Příprava: jahody smícháme s cukrem, větší pokrájíme na menší kousky a necháme do druhého dne uležet. Pak je i se šťávou plníme do čistých sklenic, pečlivě uzavřeme víčky a sterilujeme cca 15 minut při 80 °C.

 

2. recept

Ingredience: 1 l vody, 1 kg cukru, 5 kg jahod

Příprava: Vodu s cukrem svaříme a necháme vychladnout. Zalijeme jím jahody a necháme je do druhého dne uležet. Pak je i se šťávou plníme do čistých sklenic, pečlivě uzavřeme víčky a sterilujeme cca 15 minut při 80 °C.

 

3. recept

Ingredience: 1, 5 kg jahod, 250 g cukru, 700 ml vody, na špičku nože kyseliny citrónové

Příprava: Vodu, cukr a kyselinu svaříme a necháme částečně vychladnout. Přelijeme nálevem jahody, přiklopíme a necháme v lednici cca 5 hodin, občas jahody promícháme. Poté šťávu slijeme, jahody dáme do čistých sklenic, nálev znovu přivedeme k varu, zalijeme jím jahody, pečlivě uzavřeme víčky a sterilujeme cca 15 minut při 80 °C.

 

4. recept – s malinami

Ingredience: 500 g jahod, 200 g malin, 1 citron, 250 ml vody, 100 g cukru

Příprava: Cukr s vodou a kouskem citrónové kůry přivedeme k varu, kůru vyndáme, přisypeme jahody a maliny a odstavíme. Necháme přikryté vychladnout. Nakonec přidáme citrónovou šťávu a ovoce i se šťávou plníme do čistých sklenic, pečlivě uzavřeme víčky a sterilujeme cca 15 minut při 80 °C.

 

Jahodová marmeláda

1. recept

Ingredience: 500 g jahod, 400 g cukru, citrónová šťáva z 1 citrónu

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody zasypeme polovinou cukru a tyčovým mixérem je rozmixujeme. Přecedíme přes cedník, zasypeme zbylou částí cukru a přivedeme k varu, pak ztlumíme a na mírném ohni vaříme cca 10 minut. Přebytečnou pěnu průběžně sbíráme. Obsah zredukujeme cca na polovinu, přidáme dužinu, která nám zůstala v cedníku, a vaříme dalších cca 5 minut. Ke konci přidáme citronovou šťávu. Sklenice nahřejeme tak, že je propláchneme vařící vodou, ještě vařící marmeládou je naplníme cca půl centimetru pod okraj, pevně uzavřeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Po vychladnutí by mělo být víčko mírně vypouklé.

 

2. recept

Ingredience: 1 kg jahod,  ½  - 1 želírovacího cukru (např. Dr. Oetker), 1 lžička kyseliny citrónové

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody pokrájíme, rozmixujeme a na mírném ohni podusíme. Přidáme želírovací cukr, kyselinu citrónovou a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme cca 5 minut a přebytečnou pěnu průběžně sbíráme. Plníme do čistých a suchých sklenic, pevně zavřeme víčky a sterilujeme cca 15 min při 80 °C.

 

3. recept – s vanilkou

Ingredience: 1 kg jahod, ½  - 1 želírovacího cukru (např. Dr. Oetker), 2 vanilkové lusky

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody pokrájíme, rozmixujeme a na mírném ohni podusíme. Přidáme želírovací cukr, podélně rozříznuté vanilkové lusky a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme cca 5 minut a přebytečnou pěnu průběžně sbíráme. Lusky vyjmeme. Plníme do čistých a suchých sklenic, pevně zavřeme víčky a sterilujeme cca 15 min při 80 °C.

 

4. recept – s mátou

Ingredience: 1 kg jahod, ½  - 1 želírovacího cukru (např. Dr. Oetker), několik listů máty peprné

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody pokrájíme, rozmixujeme a na mírném ohni podusíme. Přidáme želírovací cukr, mátu a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme cca 5 minut a přebytečnou pěnu průběžně sbíráme. Mátu vyjmeme. Plníme do čistých a suchých sklenic, můžeme přidat pár čerstvých lístků máty, pevně zavřeme víčky a sterilujeme cca 15 min při 80 °C.

 

Jahodový džem

1. recept

Ingredience: 1 kg jahod, 800 g cukru, petosa

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody pokrájíme, přivedeme k varu a stále mícháme. Po redukci postupně bez přerušení varu přisypáváme cukr. Poté vaříme ještě cca 5 minut. Plníme do čistých a suchých sklenic, pevně zavřeme víčky a sterilujeme cca 15 min při 80 °C.

 

2. recept

Ingredience: 1 kg jahod, 1 200 – 1 300 g cukru, 1 lžička kyseliny citrónové, 1 lžička benzoanu sodného

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody rozmixujeme s cukrem a necháme odstát, dokud se cukr nerozpustí. Přidáme benzoan sodný a kyselinu citrónovou, promícháme a plníme do čistých suchých sklenic. Pečlivě uzavřeme a skladujeme v chladu.

 

3. recept – s rebarborou

Ingredience: 500 g jahod, 400 g rebarbory, 500 g želírovacího cukru

Příprava: Očištěnou a vláken zbavenou rebarboru nakrájíme na menší kostky a uvaříme v malém množství vody. Přidáme jahody a vaříme cca 15 minut, dokud se jahody nerozvaří. Přisypeme cukr, vaříme dalších cca 5 minut, a přebytečnou pěnu průběžně sbíráme. Horký džem plníme do čistých a suchých sklenic, pevně zavřeme víčky a sterilujeme cca 15 min při 80 °C.

 

Jahodový sorbet

1. recept

Ingredience: 1 kg jahod, 450 g cukru, 1 Gelfix

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody rozmixujeme a přes hustý cedník propasírujeme. Směs dáme do hrnce, přidáme Gelfix a menší část cukru a přivedeme k varu. Po 5 minutách přidáme zbylý cukr a vaříme cca 3 minuty. Vařící směs nalijeme do čistých a suchých sklenic, pevně zavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru do zchladnutí.

 

2. recept – s rybízem

Ingredience: 1 kg jahod, 1 kg černého nebo červeného rybízu nebo směsi, na 1 l šťávy cca 600 g hnědého cukru

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody rozmixujeme a rozvaříme. Rybíz omyjeme, odstraníme stopky, vsypeme do hrnce, podlijeme do poloviny vodou a rozvaříme. Smícháme s jahody, necháme vychladnout a v odšťavňovači zbavíme dužniny, nebo rozmixujeme a přes hustý cedník přecedíme. Šťávu za častého míchání zredukujeme o cca 1/3, přimícháme cukr a vaříme, dokud šťáva nezačne rosolovat. Vařící směs nalijeme do čistých a suchých sklenic, pevně zavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru do zchladnutí.

 

Jahodová zmrzlina

1. recept – kalorická bomba!!!

Ingredience: 1, 5 kg jahod, 2 tučné nebo polotučné tvarohy,  500 ml smetany ke šlehání, 2 vanilkové lusky

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody rozmixujeme spolu s ostatními ingrediencemi a dření z lusků. Pak zahřejeme k varu, stáhneme a necháme vychladnout. Dáme do nádoby vhodné do mrazáku a každou půlhodinu promícháme, dokud nedosáhne konzistence zmrzliny.

 

2. recept – s jogurtem

Ingredience: 0, 5 kg jahod, 5 – 6 lžic práškového cukru, 1 smetana ke šlehání, 1 velký bílý jogurt

Příprava: Omyté a stopek zbavené jahody rozmixujeme spolu s ostatními ingrediencemi. Dáme do nádoby vhodné do mrazáku a každou půlhodinu promícháme, dokud nedosáhne konzistence zmrzliny.

 

3. recept – se želatinou

Ingredience: 1 kg jahod, 1 vanilkový cukr, 1 smetana ke šlehání, 1 lžička oleje, 420 g práškového cukru, 10 plátků bílé želatiny

Příprava: : Omyté a stopek zbavené jahody rozmixujeme. Želatinu necháme podle návodu nabobtnat. Mezitím si ve 2 lžících vody necháme rozvařit 350 g cukru. Přidáme želatinu, sundáme z plotny a mícháme, dokud se želatina nerozpustí. Přisypeme vanilkový cukr, jahody, promícháme a necháme vychladnout. Šlehačku ušleháme se zbylým cukrem a vmícháme do jahodové směsi, jakmile začne tuhnout. Formu na zmrzlinu nebo vhodnou nádobu lehce vymažeme jednou lžičkou oleje a necháme zmrazit. Podáváme ozdobené čerstvými jahodami.

print Formát pro tisk

     

       

Dřevěné hračky