Dietní jídelníček

Kategorie: Magazín pro ženy

Letní strašák jménem salmonelóza

Letní strašák jménem salmonelózaLéto nepřináší jen krásné počasí, vodní radovánky a spoustu zasloužilého volna, ale i riziko, kterému se chce každý vyhnout: salmonelózu. A proč zrovna v létě? Jednak se v létě – tedy ve vysokých teplotách – potraviny rychleji a snáze kazí, ale také nastává čas oblíbeného grilování, zmrzlin, lidé tráví spoustu času venku, svačinu mají s sebou, nebo si koupí něco rychlého, takže úroveň hygieny klesá. celý článek


 

Léto nepřináší jen krásné počasí, vodní radovánky a spoustu zasloužilého volna, ale i riziko, kterému se chce každý vyhnout: salmonelózu.  A proč zrovna v létě? Jednak se v létě – tedy ve vysokých teplotách – potraviny rychleji a snáze kazí, ale také nastává čas oblíbeného grilování, zmrzlin, lidé tráví spoustu času venku, svačinu mají s sebou, nebo si koupí něco rychlého, takže úroveň hygieny klesá. Nesmíme zapomenout i na táboření nebo kempování, kdy je obecně hygienická úroveň při přípravě jídla nižší, než jsme zvyklí doma, nebo cestování do vzdálených zemí a s ním i ochutnávání nových jídel.

Co je to salmonelóza?

Salmonelóza je akutní bakteriální průjmové onemocnění, které se přenáší nakaženou potravou, kontaminovanou vodou, nebo fekálně – orální cestou. Způsobuje ji bakterie rodu Sallmonella.

Jak se nákaza projevuje?

První příznaky se objevují zhruba po 10 – 12 hodinách, přičemž inkubační doba může být 6 – 48 hodin. Projevuje se silnými kolikovitými průjmy – někdy i s hnisem, hlenem nebo krví, k nimž se často přidává i zvracení, horečka a bolest hlavy. Horečka vzniká jako obranná reakce těla na toxiny, které bakterie produkují. V souvislosti s častými průjmy a eventuálním zvracením a pocením dochází k velké ztrátě tekutin a minerálních látek. Vymizení všech příznaků u nekomplikované nemoci nastává za 7 – 14 dní, ale výjimečně se nemoc může dostat do chronického stadia, kdy se bakterie usídlí ve žlučových cestách.

Některé nákazy však mohou probíhat bezpříznakově.

Jak se salmonelóza léčí?

Podstatný je klid na lůžku, dostatek tekutin – doporučují se především minerálky kvůli ztrátě minerálních látek a iontů-  a samozřejmě dieta. V první fázi se pije pouze lehce slazený černý čaj, později se přidává suché pečivo, rozvařená rýže, dušená mrkev, banány…

Kromě těchto tří nezbytností se mohou podávat střevní desinficiencia, která desinfikují střevní sliznici (Endiaron apod.), střevní adsorbencia, která na sebe váží škodlivé látky (Smecta, živočišné uhlí apod.), a antiemetika, působící proti zvracení.

V těžších případech je nutná hospitalizace na infekčním oddělení s podáváním infúzní rehydratační výživy. Antibiotika se zpravidla nepodávají, protože zpomalují vylučování bakterií z těla.

Komplikace salmonelózy

Především jde o komplikace spojené s dehydratací, kterou jsou ohroženy především malé děti a kromě nich i staří lidé. Projevuje se sníženým svalovým tonusem, oschlými sliznicemi (např. oschlý jazyk), apatií nebo naopak neklidem, zrychleným pulzem, tmavou močí, vpadlýma očima, u těžké dehydratace může dojít až ke křečím, halucinacím, selhání ledvin, tachykardii a  bezvědomí.

Další komplikací je chronické stádium, kdy u některých lidí může salmonelóza přetrvat ve žlučových cestách, a s tím spojené nosičství. Tento stav může způsobit poškození jater, ledvin apod.

V neposlední řadě se může bakterie krevním řečištěm roznést po celém těle a způsobit tak zánět kostí, zánět mozkových blan, zánět měkkých tkání, urogenitální zánět, metastatická ložiska apod.

Riziko nákazy

Rizikem – zvláště v letních měsících - je konzumace nedostatečně upravených vajec (volské voko, vejce nahniličko), masa (grilované maso, salámy, sekaná…), dále konzumace smetanových zmrzlin, majonézy, cukrárenských a lahůdkářských výrobků (smetanové krémy…).  Rizikem je i používání stejného nádobí, a to jak na syrové maso a posléze použití stejného nože nebo prkýnka apod. na zeleninu, ovoce atd.

Prevence

  1. Dostatečná a důkladná tepelná úprava rizikových potravin, tedy masa a vajec. Za dostatečnou úpravu se považuje vystavení teplotě 75°C po dobu 5 minut.
  2. Samozřejmostí je i důsledné oddělení nádobí zvlášť na syrové maso a zvlášť na ostatní potraviny.
  3. Skladování potravin tak, aby nedošlo k jejich kontaminaci.
  4. Pozor na cukrářské výrobky a krémy v nich připravované ze syrových žloutků.
  5. Opatrnost je třeba i na velkých akcích a s tím spojenou konzumací velkého množství jídla.
  6. A samozřejmě dbát na hygienu, tzn. si před každým jídlem a po každé návštěvě toalety mýt pečlivě ruce vodou a mýdlem!

print Formát pro tisk

       

Dřevěné hračky