Dietní jídelníček

Kategorie: Magazín pro ženy

Mléko – pít či nepít?

Mléko – pít či nepít?
Mléko – pít či nepít?
Mléko je produktem mléčných žláz samic savců. Je základním zdrojem výživy pro mláďata, která z něj získávají důležité a potřebné protilátky a vitamíny. V dospělosti mnozí lidé nedokáží mléko strávit, trpí především intolerancí laktózy.
Názory na pití mléka se různí. Zastánci a odpůrci se rozdělili na dva nesmiřitelné tábory a obě skupiny se zaštiťují silnými argumenty. Pro Vás, co v tom nemají tak zcela jasno, si zkusíme shrnout všechna pro a proti celý článek


O mléku obecně

Mléko je produktem mléčných žláz samic savců. Je základním zdrojem výživy pro mláďata, která z něj získávají důležité a potřebné protilátky a vitamíny. V dospělosti mnozí lidé nedokáží mléko strávit, trpí především intolerancí laktózy.

Mléko obsahuje   bílkoviny, tuky, sacharidy (laktózu), vitaminy a minerální látky. Především vápník (1 220 mg/l), draslík (1 440 mg/l), sodík (600 mg/l), hořčík a fosfor a dále stopové prvky jako zinek, měď a selen. Významný je hlavně výskyt  vápníku, který je jedním z nejdůležitějších minerálů a je důležitý jak pro tvorbu kostí a zubů, tak pro regulaci nervosvalové dráždivosti, srážlivost krve a zachování vnitřního prostředí organismu. Malý nebo nedostatečný přísun vápníku v dětství a dospívání je rizikem pro vznik a rozvoj osteoporózy v pozdějším věku.

Argumentace proti

Intolerance laktózy

S rostoucím věkem postupně klesá u některých lidí schopnost trávení mléčného cukru. Nestrávením mléčného cukru pak dochází k jeho hnilobnému, na kterém se podílejí bakterie, které způsobují disbalanci mikroflóry.

Cholesterol

Někteří odpůrci mléka a mléčných výrobků argumentují obsahem tuku a cholesterolu v mléce.

Příliš mnoho vápníku

Mléko obsahuje podle odpůrců pití mléka tolik vápníku, že při jeho pravidelné konzumaci dochází k porušení acidobazické rovnováhy, která pak vede ke snížené schopnosti metabolizovat vápník a hlavně k nadměrnému vylučování vitaminu D spolu s vápníkem z těla.

Bílkoviny

Pitím kravského mléka dostáváme do těla obrovské množství proteinů, které lidský organismus neumí využít, zatěžuje se trávicí trakt a to hlavně játra, která musí nestrávené bílkoviny odbourávat.

Syrové nebo pasterizované?

Podle mnohých odpůrců pasterizaci potřebují především obchodníci, kteří tak mohou mléko skladovat po delší dobu.

Rizikové látky v mléce

Růstové hormony, širokospektrální antibiotika, hladina stresových hormonů – to vše se v mléce podle některých odpůrců nachází, čímž našemu tělu a zdraví škodí.

Alergie

Kravské mléko je nejběžnější potravinový alergen, u lidí, kteří mají potíže s jeho konzumací, se vyskytuje i vyšší riziko rozvoje alergií na další potraviny. Nerozpoznaná alergie na mléko může být jednou z příčin astmatu. Alergie na mléko se může projevovat v podobě bronchitid, zánětů vedlejších nosních dutin, opakovaných nachlazení, nebo zánětů uší.

Diabetes

Podle některých studií má konzumace kravského mléka souvislost s výskytem diabetu prvního typu. Některá ze složek mléka zřejmě vyvolává reakci, která vede k likvidaci beta buněk slinivky břišní, které jsou právě zodpovědné za produkci hormonu inzulinu.

Argumentace pro

Vápník

Vápník z mléka je nejlépe stravitelný. 30% vápníku prochází střevní stěnou a zbytek je rozpustný enzymy žaludku a střeva.  U tolik proklamovaného zelí nebo sóji, kde má vápník stejné vlastnosti jako u mléka, je obsah vápníku velice nízký (podle studií vápník ve sklenici mléka odpovídá obsahu vápníku v cca 1 kg zelí). Mléko a mléčné výrobky jsou tedy z hlediska příjmu vápníku naprosto nezastupitelné. V dětství a dospívání se zužitkuje cca 50% z celkově přijatého vápníku, v dospělosti je už jen 20%. Mléko navíc neobsahuje látky, které vážou vápník do nevstřebatelné formy, čímž znemožňují jeho využití, právě naopak.

Laktózová intolerance

Vyskytuje se průměrně jen asi u 2 - 10% Evropanů. Nejde tedy o jev, který nastává automaticky v dospělosti. Dokonce byl u  Evropanů byl v rámci studií  relativně nedávno objeven gen, který jim v dospělosti pomáhá mléko lépe trávit.

Vápník je nezbytný nejen pro pohyb svalů nebo přenos signálů v nervovém systému, ale umožňuje i srážení krve a mimo jiné obsahuje také řadu vitamínů A, D, B12, nebo B1, nebo selen, který zpomaluje proces stárnutí a pomáhá při ochraně imunitního systému.

Mléko zahleňuje?

Tento mýtus se dá jednoduše vyvrátit tím, že mléko vytváří na sliznici trávicího traktu ochranný film, který se po krátké době trávením rozkládá na základní živiny. Dříve se naopak této vlastnosti mléka využívalo při léčení zánětlivých onemocnění trávicího traktu.

Čerstvé nebo pasterizované?

Tepelným ošetřením se z mléka ztrácí maximálně 10% výživných látek. Naopak tepelně neošetřené mléko může obsahovat choroboplodné zárodky. U trvanlivého a pasterizovaného mléka je garantováno, že je bezpečné, a tím pádem žádné choroboplodné zárodky neobsahuje. Při výrobě trvanlivého mléka nejsou používány jakékoliv konzervanty. Naopak s pitím čerstvě nadojeného mléka jsou spojeny rizika jako průjmová a střevní onemocnění, jako jsou kampylobakteriózy, salmonelózy a jiné.

Rizikové látky v mléce

Odborníci jasně prokázali, že mléko krav, které jsou léčeny antibiotiky, neobsahuje ani stopy antibiotik. Přítomnost hormonů v kravském mléce sice vědci nepopírají, ale podle jejich argumentů jde o tak nepatrné množství, které na lidské zdraví nemůže mít v žádném případě vliv.

Diabetes

Nikdy prokázána jakákoliv souvislost mezi pitím mléka a zvýšeným rizikem diabetu, právě naopak - pravidelná konzumace několika mléka má pozitivní efekt proti výskytu diabetes.

Cholesterol

Mléko obsahuje jen 3,5 % tuku a cca 0 – 12 mg cholesterolu (odstředěné a plnotučné)  ve 100 ml. Naopak výzkumy ukazují pozitivní vztah mezi tělesnou váhou a spotřebou mléčných výrobků. Navíc bylo zjištěno, že nízkotučná mléka nebo zakysané mléčné výrobky, mají spíše schopnost cholesterol snižovat a to tak, že povrch mikrobiálních mléčných kultur váže cholesterol a tyto buňky se vylučují ze střeva.

print Formát pro tisk

       

Dřevěné hračky