Dietní jídelníček

Kategorie: Magazín pro ženy

Podzim a prevence nachlazení

Podzim a prevence nachlazení
Nastává čas podzimních plískanic, sychraného počasí a s tím spojené nepříjemnosti, jako je rýma a nachlazení. Co udělat, abychom tomu mohli předejít? Hlavní bariérou, která zabraňuje virům a bakteriím dostat se do našeho těla, je nos, přesněji řečeno jeho sliznice. Pokud je správná vlhkost, viry, bakterie, ale i částečky prachu se na ni díky hlenu na nosní sliznici a chloupkům zachytí. Jestliže vlhkost klesne pod méně než 40%, sliznice vysychá, tvorba hlenu klesá a tím i obranyschopnost. Dobrým pomocníkem jsou nosní spreje s mořskou vodou. celý článek


Nastává čas podzimních plískanic, sychraného počasí a s tím spojené nepříjemnosti, jako je rýma a nachlazení. Co udělat, abychom tomu mohli předejít?

Hlavní bariérou, která zabraňuje virům a bakteriím dostat se do našeho těla, je nos, přesněji řečeno jeho sliznice. Pokud je správná vlhkost, viry, bakterie, ale i částečky prachu se na ni díky hlenu na nosní sliznici a chloupkům zachytí. Jestliže vlhkost klesne pod méně než 40%, sliznice vysychá, tvorba hlenu klesá a tím i obranyschopnost. Dobrým pomocníkem jsou nosní spreje s mořskou vodou.

Tou nejdůležitější prevencí je mytí rukou, a to nejen po použití toalety, ale i před jídlem, před manipulací s potravinami nebo penězi, nebo po použití MHD, nákupních vozíků a podobně.

Přírodní léčba jako prevence

Česnek

Česnek je přírodní dezinfekční prostředek a antibiotikum, který používali už staří Egypťané. Česnek pomáhá nejen snižovat hladinu cholesterolu, ale má i protiinfekční účinky a přispívá ke zvyšování imunity. Může nám pomoci k prevenci některých druhů rakoviny, příznivě ovlivňuje krevní tlak a potlačuje plísňové infekce.

Křen

Křen se ve středověké Evropě se používal k čištění krve, při dně, žaludečním křečím, revmatismu, kašli a kurdějím. Má vysoký obsah vitaminu C, obsahuje látky se silnými antiseptickými účinky, podporuje trávení a metabolismus a také působí jako přírodní tonikum a diuretikum.

Zázvor

Má antibakteriální a antiseptické účinky, a je proto výbornou prevencí i lékem na nachlazení.

Třapatka nachová (echinacea)

Echinacea posiluje imunitu a příznivě ovlivňuje léčbu infekcí dýchacích cest. Využívá se především při prevenci a na počátku onemocnění.

Šípek

Šípek se používá zejména na močové cesty, pomáhá snižovat množství cholesterolu, používá se u ledvinových a žlučových kamenů, ale hlavně jako prostředek ke zvýšení odolnosti organismu - je totiž významným zdrojem vitamínu C.

Změna jídelníčku

Základem je dostatek vitaminů a minerálních látek, ale i dobré zdraví střev – tedy dostatek probiotik, vlákniny a kysaných mléčných výrobků. Probiotika jsou bakterie, které obnovují přirozené bakteriální osídlení trávicího ústrojí, čímž podporují vstřebávání živin i dalších látek, jako jsou vitaminy a minerály, a proto podporují také imunitu.

Otužování

Otužování posiluje imunitní systém, prospívá alergikům, lidem s vysokým krevním tlakem, ale také i celkovému psychickému rozpoložení. Celoročně je prospěšné posilovat tělo pobytem na čerstvém vzduchu, dbát na správnou a dostatečnou vlhkost vzduchu v místech, kde se pohybujeme, a v období, kdy je zvýšen výskyt onemocnění z nachlazení, se vyhýbat větším skupinám lidí – pokud je to možné.

print Formát pro tisk

     

       

Dřevěné hračky