Dietní jídelníček

Kategorie: Magazín pro ženy, Pomocníci při hubnutí

BMR - bazální metabolismus

Bazální metabolismus je hodnota, která udává množství energetického příjmu, které je nutné pro zachování základních životních funkcí. Je to množství energie, které bychom měli přijmout pro fungování základních životních pochodů v organismu (např. dýchání, činnost srdce či chod dalších funkcí orgánů) za normální teploty a během duševního klidu. Používá se k vypočítání optimální energetické spotřeby člověka. Výsledek navýšený o výdej energie na základě pohybové aktivity je hodnota, kterou bychom měli denně přijmout, pokud si chceme váhu udržet. Pokud chcete hmotnost snížit, musí být denní příjem energie nižší. celý článek

Hodnota bazálního metabolismu je ovlivňována mimo jiné pohlavím, věkem, teplotou, onemocněními, některými léky atd. Z toho vyplývá, že každý člověk má jinou hodnotu BMR.  Například sportovec, který má mnoho svalové hmoty, má vyšší BMR, protože tuto svalovou hmotu je nutné vyživovat. Opačně platí, že člověk, který má málo svalové hmoty, má i nižší BMR.  Rozdíl je i v tom, zda jde o muže či ženu - muži přirozeně spotřebovávají více energie.

Zjednodušeně řečeno, je to spotřeba energie našeho organismu za 24 hodin v naprostém klidu, a to jak fyzickém tak duševním. Veškerá činnost = chůze, jídlo, duševní činnost nebo emocionální vypětí atd., energetickou spotřebu zvyšují. Čím je výdej energie vyšší, tím je i vyšší podíl na denní energetické spotřebě.

Výdej energie můžeme nejvíce ovlivnit prostřednictvím pohybové, sportovní, pracovní a duševní aktivity. Energie je vydávána i na činnosti jako je trávení. Výdej energie na trávení závisí na složení potravy, například bílkoviny mají nejvyšší energetickou náročnost na zpracování a tuk zase nejnižší.

Bazální metabolismus je vrozený a částečně ho lze ovlivnit sportem, aktivním přístupem a správnou stravou - jíst ve tříhodinových intervalech, dodržovat vyvážený jídelníček podle zásad zdravé výživy a rozhodně nehladovět.

Pokud chceme nastartovat rychlé spalování, postačí sportovat 3x týdně po dobu 40 minut za vhodné tepové frekvence. Na tu můžeme použít následující vzorec:

 220 - věk x 0,6 = minimální mez

220 - věk x 0,7 = maximální mez

Vhodná je například rychlá chůze, rotoped a podobně.

Proč je nevhodné hladovění?

Při hladovění dochází v těle ke katabolismu – jedná se typ metabolismu charakteristický štěpením složitějších látek na látky jednodušší. V tomto případě jde o svalovou hmotu, která ochabuje až mizí, a tím se snižuje síla, výkonnost a snižuje se také minimální bazální metabolismus. Organismus, který má najednou snížený energetický příjem nebo hladoví, se přepne do nouzového režimu, a tím se do zásob uloží skoro všechno, co sníme.

BMR u žen

BMR = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) − (4,6756 × věk v letech) kcal/den

BMR u mužů

BMR = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) − (6,755 × věk v letech) kcal/den

K tomu musíme se připočíst 20 až 50 % příjmu vycházejícího z bazálního metabolismu. Nejnižší hodnotu má sedavé zaměstnání, nejvyšší naopak fyzicky náročné práce. Pak se ještě musí počítat s připočítáním energie potřebné na fyzické aktivity.

print Formát pro tisk

       

Dřevěné hračky