Dietní jídelníček

Kategorie: Magazín pro ženy, Pomocníci při hubnutí

Index tělesné hmotnosti - BMI

Index tělesné hmotnosti - BMIIndex tělesné hmotnosti známý jako BMI (Body Mass Index) je používán jako indikátor normální váhy, podváhy a obezity. Vytvořil ho belgičan Adolphe Quetelet někdy mezi lety 1 830 – 1 850. Vypočítá se jako poměr hmotnosti v kilogramech a výšky v metrech na druhou a platí pro dospělé od 20 let.
celý článek

 

Tabulka BMI

Tabulka BMI

BMI je pouze orientační výpočet a u různých lidí se může lišit. Zatímco sportovec s BMI nad 30 vůbec nemusí být obézní, protože výška BMI je u něj tvořena svaly, starší lidé mohou být naopak obézní, i když číselná hodnota BMI je v normě. BMI se liší i pro různé rasy. Například USA má rozmezí pro normální váhu od 18 do 27, Evropané ji mají mezi 18 – 25 a Asiaté mezi 18,5 – 23.

Klasifikace BMI podle WHO:

BMI < 18,5

  • Podváha – vysoké riziko zdravotních komplikací jako je snížená imunita, nebezpečí podvýživy, u žen vynechání menstruace až neplodnost.

BMI 18,5 - 24,9

  • Normální váha - minimální riziko zdravotních komplikací

BMI 25 - 29,9

  • Nadváha - lehce zvýšené riziko zdravotních komplikací jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, nemoci žlučníku atd.

BMI 30 - 34,9

  • Obezita I. stupně - středně zvýšené riziko zdravotních komplikací jako je ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak, onemocnění žlučníku, dny, nádorů (prsu, dělohy, tlustého střeva a konečníku), poruchy plodnosti, dušnosti a artrózy.

BMI 35 - 39,9

  • Obezita II. stupně - vysoké riziko vzniku zdravotních komplikací jako je akutní infarkt myokardu, vyšší krevní tlak, zvýšené hodnoty krevního cukru, cukrovka II. typu a další.

BMI > 40

  • Obezita III. stupně = těžká, morbidní obezita - velmi vysoké riziko vzniku zdravotních komplikací jako je akutní infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, žilní trombóza, poruchy srdečního rytmu, artróza nosných kloubů, cukrovka II. typu, velmi vysoké riziko vzniku gynekologických a urologických nádorů, nádorů trávicího traktu (hlavně tlustého střeva a konečníku, žlučníku, jater a pankreatu), žlučníkových kamenů, kožních onemocnění s čím souvisí i horší hojení ran.

Výpočet BMI je sice nejpoužívanějším způsobem určení obezity, ale k podílu tuku nestačí znát jen jeho výsledek. K tomu slouží – jako doplňující vyšetření – měření obvodu pasu a boků.

Obvod pasu – měříme uprostřed vzdálenosti hřebene kosti kyčelní a spodním okrajem posledního žebra. Obvod pasu u žen nad 80 cm a u mužů nad 94 cm znamená zvýšené riziko zdravotních komplikací, obvod pasu u žen nad 88 cm a u mužů nad 102 cm znamená výrazné riziko zdravotních komplikací.

Obvod boků – v úrovni maximálního vyklenutí hýždí.

Poměr pasu a boků charakterizuje typ obezity. Jeden je známý jako typ jablko (androidní = mužský) a druhý typ hruška (gynoidní = ženský).

Typ jablko – tuk je kumulován v oblasti břicha, poměr pasu a boků nad 0, 85 u žen a nad 1 u mužů, a znamená androidní typ obezity.

Typ hruška – tuk je kumulován v oblasti končetin a hýždí.

 

celý článek

print Formát pro tisk

       

Dřevěné hračky