Jak na nachlazení?

Nachlazení – nepříjemný souputník mnoho lidí v sychravém podzimu i v zimě. Když už nás navštíví, snažíme se ho co nejdřív zbavit.

Nachlazení není vážná nemoc, takže není nutné se hned začít léčit léky. Pokud tedy nechcete při prvním kýchnutí hned běžet do lékárny, můžete vyzkoušet následující babské rady. Hlavní zásada ovšem zní – nemocný se musí vyležet.

Jak na horečku?

Pokud horečka vystoupí nad 38 stupňů, měly byste ji začít srážet. Vhodné jsou léky s obsahem paracetamolu (Paralen) nebo kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin); popřípadě zábaly.

Jak na kašel?

Bylinkový čaj, co usnadňuje odkašlávání, připravíte velmi jednoduše – stačí stejný díl květů lípy, listů jitrocele, květů černého bezu a drcených sušených šípků. Odeberte ze směsi 2 lžíce, zalijte ji litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Nechte trochu vychladnout,  sceďte a oslaďte medem.

Cibulový čaj

Oblíbený čaj, co uleví vašemu dýchání a pomůže odkašlávání, připravíte snadno – jednu větší oloupanou cibuli zalijte čtvrt litrem vody a přiveďte k varu. Povařte 15 minut, nechte trochu vychladnout, sceďte a oslaďte medem.

Bylinkové čaje můžete připravit i z divizny, kopřivy, mateřídoušky, pomáhá i jitrocel kopinatý, květ podbělu, devětsil, list černého rybízu, jablečník, tymián, sléz, proskurník, bez černý, lékořice, anýz, kmín nebo fenykl.

Jak na chrapot?

V ideálním případě je vhodné zůstat doma a nemluvit. Vyzkoušet můžete třeba Vincetku, ať už ve formě sirupu nebo minerální vody. Důležitý je i vlhčí vzduch v místnosti a hlavně nepřetápět.

Jak na rýmu?

Na rýmu pomáhá lipový květ, květ z černého bezu, heřmánku, slézu a chmele. Léty prověřeným domácím lékem je cibule. Tu oloupejte, nadrobno nakrájejte a dejte ji na talíř a postavte jej poblíž postele. Druhou možností je cibulová šťáva. Tu připravíte velmi snadno – cibuli pokrájejte nadrobno, smíchejte se lžící medu a nechte odstát. Šťávu slijte, polykejte po lžičkách, nebo si ji přidejte do čaje.

Solná sprcha

Dvě lžíce soli nasypte do hrnku, zalijte čtvrt litrem vlažné vody, rozmíchejte a přelijte do misky. Ponořte do ní nos, ucpěte si jednu nosní dírku a druhou dírkou roztok natáhněte. To samé zopakujte i s druhou dírkou.

Jak na nachlazení – obecně

Zázvorový čaj s citronem je oblíbeným a účinným prostředkem při boji proti nachlazení. Dalším pomocníkem je i křen s medem. Kořen křenu nastrouhejte na jemném struhadle, smíchejte se stejným množstvím medu, promíchejte a berte po lžičkách během dne.

Zvýšení přísunu vitamínů!

Vitamíny by měly být nezbytnou součástí naší stravy. Když přijde nachlazení, je nutné jejich konzumaci ještě zvýšit konzumací čerstvé zeleniny, ovoce nebo šťáv.

Napsat komentář