Jak předcházet obezitě u dětí?

Jak předcházet obezitě u dětí?

V dnešní době se stala obezita doslova epidemií, která se nevyhýbá ani dětem. V České republice trpí nadváhou zhruba polovina dospělých a 20 % je přímo obézních. Obezita je celosvětovým problémem, který má mnoho negativních dopadů na naše zdraví a boj s jejich následky stojí miliardy dolarů ročně. Tento problém se nevyhýbá ani dětem; v České republice je podle posledních zjištění okolo 10 % obézních dětí, z nichž 70 – 80 % zůstane obézních i v dospělosti. Dětská obezita se stala závažným psychosociálním problémem, který s sebou nese vážné zdravotní rizika a následky.

Hlavní příčinou dětské obezity je jednoznačně životní styl rodiny. Jen cca 5 % dětské obezity je způsobeno jinou příčinou, i když je nutné připomenout, že až ve 40 % případů se uplatňují i genetické faktory. Mezi „ostatní“ příčiny dětské obezity patří hormonální poruchy, špatná funkce štítné žlázy, poškození center hladu a sytosti nebo nedostatek růstového hormonu. Tyto poruchy ale tvoří jen minimum případů obezity u dětí. Drtivá většina – cca 95 % – je způsobena nerovnováhou mezi příjmem a výdajem energie. Není možné spoléhat na to, že dítě z obezity „vyroste“; naopak je nutné problém řešit, a to v rámci celé rodiny. Obézní dítě je nejen ohroženo celou řadou zdravotních problémů (vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby nebo cukrovka 2. typu se týká už i dětí), ale stává se společenským a estetickým problémem. Dítě je často vyčleňováno z kolektivu, čelí posmívání a stává se i častým objektem šikany, jejíž následky si s sebou nezřídka nese  po celý život.

Jak vlastně vzniká obezita?

Jednoduše řečeno – k nárůstu hmotnosti dochází, pokud energetický příjem dlouhodobě převyšuje energetický výdej.

Je mé dítě obézní?

Pokud se nechceme spoléhat na dar zraku, mohou nám pomoci percentilové grafy pro příslušné pohlaví a věk. U dětí do 5 let se orientujeme podle zařazení dítěte do percentilového pásma grafu hmotnosti k tělesné výšce, pro děti starší 5 let podle zařazení do pásma grafu BMI. Pokud je dítě podle grafů hmotnosti k tělesné výšce nebo BMI zařazeno do pásma mezi 90. a 97. percentilem, má nadváhu; v případě, že spadá do pásma nad 97. percentilem, hovoříme už o obezitě. Každopádně – pokud si nejsme jisti – nic nezkazíme návštěvou praktického lékaře pro děti, který naše dítě zná a může nám v případě nejasností poradit.

Jak tedy předcházet obezitě u dětí?

Řešení je jednoduché – stačí dodržovat pravidla 5P, které bychom ale měli dodržovat i my.

  1. Pravidelná strava

Strava by měla být vyvážená, s minimálně třemi porcemi čerstvého ovoce a zeleniny. Důležité je i dodržet určitou hygienu stravování, tzn. u jídla se JÍ, nečte se, nedívá se na TV, nepobíhá po bytě apod.

  1. Pitný režim

Velkým nešvarem je pití slazených nápojů. Ty obsahují velké množství cukru a tím zbytečně zvyšují kalorický příjem dítěte.

  1. Pravidelný pohyb

Bez pohybu to nepůjde. Zkuste dítěti nabízet nejrůznější aktivity, aby si mohlo samo vybrat, co ho bude bavit.

  1. Pravidelný a dostatečný spánek

Zdravý spánek je velmi důležitý jak pro regeneraci a správné fungování těla a mozku, ale také pro správné fungování metabolismu.

  1. Používat zdravý rozum

I když na nás reklama útočí ze všech stran, je důležité mít určitý nadhled a používat zdravý rozum. S tím souvisí – neřídit se reklamami na jídlo a potravinové doplňky, pamatujte, že firmám nejde o Vaše zdraví, ale o svůj zisk!

A při tom všem nezapomínejte jít svým dětem příkladem. Těžko můžete „kázat vodu a pít víno“; to u dětí, a obzvlášť malých, nikdy fungovat nebude.

Napsat komentář