Jak se bezpečně opalovat

Jak se bezpečně opalovat

Nadchází pomalu léto a s tím i spojený čas dovolených a samozřejmě i opalování. V dnešní době, kdy slyšíme o melanomu a rizicích opalování ze všech stran, je důležité položit si zásadní otázku: Víme vůbec, jaké jsou zásady správného opalování? Poradíme jak vybrat přípravky na opalování. Opalování na sluníčku je příjemné, ale má i svá rizika – vyvarujte se jich!

Hlavní zásady bezpečného opalování:

  1. Znát fototyp své pokožky
  2. V době, kdy slunce nejvíc pálí, tj. mezi 10. – 15. hodinou se zbytečně nevystavovat slunci a chránit se dostatečně vhodnými prostředky.
  3. Přivykat si na slunce postupně.
  4. Na přímé slunce chodit jen s pokrývkou hlavy a brýlemi s UV filtrem
  5. Hlídat pitný režim: v horkých dnes vypijte nejméně 3 l tekutiny, nejlépe vody, vyhýbejte se velmi slazeným nápojům.
  6. Používejte opalovací krémy s dostatečným faktorem pro Vaši pokožku a to i tehdy, kdy jste ve stínu, nebo je pod mrakem!
  7. Na nejcitlivější místa, tedy okolí očí, nosu, dále chodidla, nárty, kolena a uši, používejte opalovací krémy s nejvyšším faktorem.
  8. Natírání opalovacím krémem opakujte každé 2 hodiny, po koupání ale ihned.
  9. Po opalování, nejlépe každý večer, natřete svou pokožku vhodným krémem. Pokud se přece jen spálíte, použijte krém s panthenolem a slunci se nejlépe několik dní vyhýbejte.
  10. Spálit se můžete i ve městě, nezapomeňte dodržovat zásady bezpečného opalování i tehdy, kdy netrávíte celé dny u vody!

Co jsou to UV paprsky?

Sluce vysílá 3 druhy paprsků: UVA, UVB a UVC.

UVA záření: paprsky mají nejdelší vlnovou délku, pronikají do kůže, kde se hromadí, dokážou pronikat i přes sklo i plasty a mohou i poničit ochranné vrstvy oka.

UVB záření: paprsky mají střední vlnovou délku, pronikají do hlubších vrstev kůže, zde poškozuje buněčné vrstvy. Tyto paprsky jsou zodpovědné za tvorbu vrásek, předčasné stárnutí kůže, spálení sluncem, poškozování bílých krvinek i tvorbu melanomu.

UVC záření: paprsky mají nejkratší vlnovou délku, většina z nich je zachycena a následně i absorbována v ozónové vrstvě. Vlivem znečištění životního prostředí dochází k zeslabování ozónové vrstvy a tím i k pronikání části paprsků na zemský povrch. V kůži se vstřebávají a jsou zodpovědné za tvorbu rakovinových buněk.

Co nám říká SPF faktor?

SPF (Sun Protection Factor) nám zjednodušeně říká, jak dlouho můžeme zůstat na slunci, aniž bychom se spálili.

SPF se vypočítá následujícím způsobem:

SPF= doba, kterou chceme strávit na slunci/ doba, kterou můžeme strávit na slunci, aniž by došlo ke zčervenání.

Příklad:

Chceme strávit na pláži 2 hodiny, přitom víme, že máme fototyp 2 a vydržíme na slunci cca 15 min bez známek zčervenání. Tak tedy: 120 min/15 min = 8. Musíme tedy použít opalovací faktor se stupněm 8 a výš.

SPF 6 – 10: nízká ochrana

SPF 15 – 20 – 25: střední ochrana

SPF 30 – 50: vysoká ochrana

SPF 50+ : velmi vysoká ochrana

 

Jaký mám fototyp kůže?

Každý člověk disponuje určitým množstvím melaninu – kožního pigmentu – který poskytuje přirozenou ochranu před slunečním zářením. Fototyp nám říká, jaké množství melaninu máme, a určuje se podle toho, jak kůže reaguje na jarní nebo letní polední slunce. Podle toho, jaký jsem fototyp, se odvíjí i výška faktoru opalovacího krému. Obecně můžeme rozdělit pokožku do šesti hlavních fototypů:

Fototyp Délka doby vystavení se slunci bez spálení              Barva kůže        Popis Reakce kůže po 1. letním opálení
I. 4 – 8 min Světlá, světlé oči, blond/rezavé vlasy, pihy. Světlá, extrémně citlivá kůže s minimem pigmentu. NIKDY se neopálí, naopak se VŽDY spálí.
II. 10 – 20 min Světlá, světlé oči i vlasy. Citlivost kůže je menší, než u I. fototypu, přesto dochází ke zhnědnutí minimálně. TÉMĚŘ nikdy se neopálí, většinou se spálí.
III. 20 – 30 min Středně světlá, tmavé oči i vlasy. Pokožka nejprve lehce zčervená, později zhnědne. Opaluje se běžně, spálí středně.
IV. 45 – 50 min Tmavá, tmavé oči, tmavohnědé až čené vlasy. Pokožka hned zhnědne. Snadno se opálí, málokdy spálí.
V. 60 min Tmavá, tmavé oči i vlasy. Málokdy se spálí. Velmi snadno se opálí, málokdy spálí.
VI. 90 min Velmi tmavá, tmavé oči i vlasy. Málokdy se spálí. Velmi snadno se opálí, málokdy spálí.

 

Napsat komentář