Jak správně vrstvit oblečení?

Léto už je za námi a společně s ním skončila i doba lehkých letních šatiček, sandálků – zkrátka letního oblečení. Podzim je ve znamení chladných rán i večerů, zatímco zbytek dne je ještě celkem teplý.  Jak se ale obléct, abychom ráno nemrzli, a přes den se div neupekli? Právě pro tento případ je vhodné takzvané vrstvení oblečení. V čem tento proces spočívá?

Jak vrstvit?

I když tričko nebo halenka pod tlustou péřovkou vypadá na první pohled jako docela dobrý nápad, opak je pravdou. Ráno vám sice bude teplo, ale jakmile se oteplí, musíte bundu sundat. Nemusím dodávat, že tahat na jednom rameni tašku s nákupem, na druhém tašku do školy/práce, popřípadě notebook a v ruce péřovku, kterou jinam prostě nestrčíte, vám dokonale otráví den.  Navíc takové teplo na to, abyste venku poletovali jen tak v tričku, zase není. Takže bundu zase natáhnete na sebe. A co bude pak? Zpotíte se, bundu v lepším případě jen rozepnete, nastydnete a pár dní si poležíte v posteli s čajem s citrónem.

Takže pojďme vrstvit!

Základem je výběr vhodného spodního prádla. Podprsenka a kalhotky by měly především správně padnout. Zapomínat bychom neměli na tílko – zkrátka „košilku“, která neoprávněně vzbuzuje negativní emoce. Správně zvolené tílko má totiž termoregulační funkci, v létě chladí a v zimě hřeje.  Nejlepší je tílko/košilka tělové barvy, tím se vyvarujete toho, aby vám prosvítalo pod oblečením.

Dalším krokem je výběr několika lehčích kousků, které můžete přes den různě odkládat. Dobrou službu udělá i velký teplý šál nebo pléd, který nejen zahřeje, ale může váš outfit i skvěle oživit. Zkombinovat můžete i lehké šaty s legínami, bundičkou a maxi šálem, do kterého se za sychravého rána zachumláte a odpoledne ho strčíte do tašky. Vzdávat se nemusíte ani lehkých letních šatů, pokud si pod ně vezmete teplé punčochy s vysokým DEN, přidáte svetřík, podzimní sáčko a široký pléd. Zkrátka – kombinovat můžete kdeco, záleží na vaší fantazii (a odvaze). Ale jako u všeho platí – všeho s mírou.

Vrstvení u sportovců

Pokud patříte mezi lidi, kteří si bez pravidelného sportu neumíte život představit, tak zpozorněte. Ani za chladných dní se nemusíte svého oblíbeného venkovního sportu vzdávat. Důležité je vhodné oblečení. Pokud vyběhnete jen v šortkách a triku s pocitem, že vám, otužlcům, se nemůže nic stát, může vás za pár měsíců čekat nepříjemné překvapení v podobě artrózy. Druhou chybou je několik vrstev triček schovaných pod neprodyšnou větrovkou. Jednak se vám moc pohodlně nepoběží, a za druhé se zpotíte, nastydnete….

Takže jak na to?

Důležité je dodržovat pravidlo tří vrstev. První vrstva – tedy ta spodní, tzv. transportní, je přímo na těle a má hlavní funkci, kterou je bezpečně odvádět pot a tím udržet vaše tělo v suchu a teplu. Tuto funkci plní tzv. funkční prádlo, které je pohodlné, elastické, přiléhá k tělu a je nejčastěji z umělých vláken a elastenu. Druhá vrstva – tzv. izolační, má za úkol izolovat tělo před chladem. Nejčastějším typem je nějaký druh fleecové mikiny. Třetí vrstvou je vrstva ochranná – má chránit proti dešti a větru, navíc odvádí vlhkost z vnitřních vrstev.  Tuto vrstvu představuje kvalitní bunda, která by měla být větruodolná, nepromokavá a zároveň prodyšná.

Napsat komentář