Jak vybrat kvalitní čokoládu?

Čokoláda

Jak vybrat kvalitní čokoládu?

V kvalitě různých značek jsou velké rozdíly. Jak ale poznat kvalitní čokoládu a na co si dát při výběru pozor? Pokud chcete skutečně kvalitní čokoládu, věnujte pozornost následujícím ukazatelům:

 

 

1) Důležité je místo prodeje

Opravdu kvalitní čokolády v supermarketech většinou nenajdete. Pro kvalitní čokoládu se proto vydejte do specializovaných obchodů nebo na internet.

2) Cena

Cena kvalitní čokolády se pohybuje nejčastěji v cenách od 70 do 150 Kč. Čokoláda za dvacku sice může být slušnou cukrovinkou, ale se skutečnou čokoládou nemá nic společného.

3) Obal – informace

Důležitým poznávacím znamením jsou informace o původu kakaových bobů. Proslulé plantáže najdete např. ve Venezuele, Ekvádoru, Indonésii nebo na Madagaskaru.  Země, odkud čokoládová značka pochází, Vám o kvalitě čokolády nic neřekne.

4) Obal – složení

Zásadní není jen o co největší procento kakaa, ale i použité ingredience. Kvalitní hořká čokoláda obsahuje kakaovou sušinu, kakaové máslo, třtinový cukr a vanilku. Mléčná čokoláda obsahuje ještě i sušené mléko. Pokud ve složení najdete některou z následujících přísad, raději se čokoládě vyhněte.

 • tuk místo kakaového másla
 • vanilin – umělá náhražka vanilky
 • sušená syrovátka, lískooříšková pasta apod.
 • aromata, dochucovadla, éčka

Je „čokoláda“ a „čokoláda“

 1. Pravá čokoláda

Pravá, neboli hořká čokoláda obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr, a je bez jakéhokoliv jiného rostlinného tuku. Obsah kakaové sušiny je nejméně 35 %.

 1. Čokoláda s ekvivalentem

Čokoláda s ekvivalentem obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo, přidaný rostlinný tuk a cukr. Kakaové máslo může být nahrazeno jinými rostlinnými tuky, takzvanými ekvivalenty, ovšem maximálně do výše 5 %. Obsah kakaové sušiny je nejméně 35 %.

 1. Imitace čokolády

Imitace čokolády obsahuje kakaovou hmotu – do 10%, levný rostlinný tuk místo kakaového másla a cukr a pod názvem čokoláda se nesmí prodávat.

Jaké jsou druhy čokolády?

 1. Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje kakaové máslo, kakaovou hmotu a cukr. Obsah kakaové sušiny by měl být nejméně 35 %. Za kvalitní hořkou čokoládu se považuje taková, která obsahuje alespoň 50 % kakaových přísad.

 1. Mléčná čokoláda

Mléčná čokoláda obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo, cukr a kondenzované mléko. Mléčná čokoláda musí obsahovat nejméně 25 % kakaové sušiny. Kvalitní mléčná čokoláda obsahuje minimálně 30 % kakaových a 14 – 25 % mléčných součástí a nejméně 35 % pevných složek kakaa.

 1. Bílá čokoláda

Bílá čokoláda obsahuje kakaové máslo bez pevných kakaových přísad, kondenzované nebo sušené mléko a cukr. Obsah kakaového másla musí být minimálně 20 %. Kvalitní mléčná čokoláda obsahuje minimálně 25 % kakaového másla a 25 % mléka.

 1. Dia čokoláda

Dia čokoláda obsahuje místo cukru náhradní sladidla.

 1. Ochucená čokoláda

Každá čokoláda může mít nějaké aroma.

 1. Čokoláda s dodatky

Čokoláda s dodatky je taková čokoláda, která obsahuje i kousky něčeho dalšího, např.: sušené ovoce, rozinky, želé, oříšky atd.

 1. Plněná čokoláda

Sem patří např. pralinky nebo višně v čokoládě.

Napsat komentář