Jarní detox

Jarní detox

Letošní dlouhá zima je už téměř za námi a mnozí z nás se cítí vyčerpaní, unavení – zkrátka bez energie. Co ale s tím? Řešení je jednoduché – je pravý čas na jarní detox!

O čem je řeč?

Jarní detox spočívá v jarní očistě organismu.  Základem jarní je detoxikační dieta, která znamená konzumaci především syrové stravy a také pro tělo lehce stravitelných potravin. Jarní detox pomáhá nastartovat metabolismus, pomáhá nejen proti únavě, a i lépe zhubnout do letních měsíců do plavek. Správně fungující metabolismus totiž mnohem lépe spaluje a tím je i případné hubnutí mnohem méně namáhavé. Organismus plný škodlivin totiž nemůže účinně spalovat tuky a zajistit snížení tělesné hmotnosti

Naše tělo provádí detoxikaci přirozeně během celého roku. Přes zimu však máme mnohem méně pohybu, čímž je přirozená detoxikace o dost ztížená.

Jak na to?

Důležitý je postupný přechod z těžké masité (zimní) stravy na lehký jídelníček s podílem čerstvé zeleniny. Lehký jídelníček by měl obsahovat omezené množství tuků a cukrů, a naopak zahrnovat jídla lehká, plná vitamínů, minerálů a vlákniny. Přednost dejte masu drůbežímu nebo králičímu, rybám a doplňte je bohatým zeleninovým salátem a nezapomínejte ani na denní dávku ovoce. Základem jarního detoxu by měly být především obiloviny, semínka, ovoce a zelenina, jarní výhonky, bylinky a klíčky. Vyhnout byste se měli především červenému masu a uzeninám. Vyplatí se také omezit příjem mléčných výrobků, cukrovinek, příliš velké množství soli a bílého cukru. Zapomínat byste neměli přirozeně na fyzickou aktivitu, která vede k lepšímu prokrvení, a tím i okysličení tkání.

Chlorofyl – k čemu je dobrý?

Jak ze základní školy víte, chlorofyl je zelené rostlinné barvivo, které rostlinám umožňuje fotosyntézu. V čem ale může pomoci nám? Chlorofyl má nesporný vliv na regeneraci organismu a zpomalení procesu stárnutí. Navíc působí protizánětlivě, omezuje vznik otoků, má značný vliv na hojení ran i pozitivní vliv na činnost zažívacího traktu. Kromě toho podporuje tvorbu červených krvinek, pomáhá při chudokrevnosti a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Velké množství chlorofylu najdeme v zelené zelenině, jako je špenát, zelí, kapusta, brokolice nebo salát. Mezi nejcennější potraviny z hlediska chlorofylu patří mořské řasy, chlorella, mladý ječmen nebo spirulina, které se mohou stát součástí chutného smoothie.

Co nevynechat?

Bez vody není život a bez správného pitného režimu je správný detox prakticky vyloučen. Ideální je čerstvá pramenitá voda, vhodné jsou i přírodní zeleninové a ovocné šťávy nebo bylinkové čaje. Vyhnout byste se měli alkoholu, kávě a silnému zelenému čaji, které vodu naopak odvádí. Výborné jsou i populární smoothie, které tělu dodají nejen pořádnou nálož vitamínu, ale navíc i zasytí a jsou tak skvělou zdravou svačinou.

Napsat komentář