Otužování – jak na to?

Otužování – jak na to?

Léto už nám dalo sbohem, teplota se snižuje, dny se krátí a nastává čas podzimních plískanic. Pro mnohé z nás to znamená také nepříjemný souboj s nejrůznějšími viry a s tím souvisejícím kašlem, rýmou – zkrátka s nachlazením. Dá se tomu ale vyhnout?

Asi nejstarším způsobem, jak si účinně zvýšit obranyschopnost je právě otužování. Otužování není jen sprchování v ledové vodě, plavání mezi krami ledu uprostřed února, ale otužováním je také cvičení na čerstvém vzduchu, spánek v dobře vyvětrané nepřetápěné místnosti o teplotě 18 až 20°C, vhodné oblékání a častý pobyt v přírodě.

Jak a kdy s otužováním začít?

S otužováním není nikdy pozdě začít. Otužovat se můžete v každém věku, samozřejmě s ohledem zdravotní stav. U nemocných lidí musí otužování odsouhlasit lékař.

Optimální je otužovat se denně a první výsledky můžete očekávat už za tři až čtyři týdny.

S otužováním začínejte hlavně postupně. Skok do ledové vody nebo sprchování studenou vodou rovnou a bez jakékoli přípravy může u netrénovaného člověka způsobit naopak zdravotní problémy nebo dokonce i šok.

K čemu je otužování vlastně dobré?

Otužování je nejlepším a nejlevnějším způsobem prevence proti nachlazení, chřipce a podobně. Kromě toho pomáhá i při bolestech zad a pozitivně působí i na psychiku člověka – především při stavech neklidu a podrážděnosti, prospívá i alergikům nebo lidem s vysokým krevním tlakem

Otužování posiluje imunitní systém a zvyšuje vaši toleranci k rozmarům zevního prostředí. Pokud se i přes otužování nachladíte, celý průběh nemoci je většinou lehčí a rekonvalescence rychlejší.

Otužováním vzduchem

Otužování vzduchem je prvním krokem otužování. Stačí spát při otevřeném okně, nebo je  vhodné ranní cvičení na čerstvém vzduchu nebo u otevřeného okna. S tím samozřejmě souvisí i vhodné oblékání – tzn. oblékat se rozumně vzhledem k počasí a nebalit se jako pumpa.

Otužování vodou

Otužování vodou je druhým krokem otužování. Studená voda totiž odvádí z těla mnohem více tepla než studený vzduch – což je důvod, proč je otužování vodou účelnější. Nejrozumnější je teplotu vody při sprchování postupně snižovat. U naprostých začátečníků se dokonce doporučuje nejprve začít se omývat mokrou žínkou a teprve poté, co si tělo zvykne, můžeme zkusit sprchování. Mladí, zdraví, odolní – a především odvážní – jedinci, kteří chtějí rovnou začít se studenou nebo chladnější vodou, by měli dodržet následující postup. Nejprve si osprchujte předloktí rukou a pak paže. Druhým krokem je sprchování dolních končetin směrem nahoru. Nejcitlivější na teplotu je horní část těla, takže si nejprve naberte vodu do dlaní, rozetřete po břiše, hrudníku, krku a horní části zad a nakonec osprchujte celý trup.

Sportovní otužování

Sportovní otužování, neboli „zimní plavání“, je registrované mezinárodní plaveckou federací FINA, kdy sportovec plave ve vodě s teplotou pod 10°C – a to za každého počasí. Ke sportovnímu otužování se však člověk musí dopracovat postupně.

Jiné otužování

Jiným otužováním je třeba pravidelné saunování, kde se teplota vzduchu pohybuje mezi 80 a 100°C, tělo se prohřeje a poté prudce ochladí ve studené vodní lázni, což zvyšuje vaši obranyschopnost.

Dalším, trochu „extrémním“ způsobem otužování je kryometoda, kdy se vaše tělo vystaví chladu od – 110°C do –180°C.

Napsat komentář