První školní den

Prázdniny pomalu končí a na mnoho dětí a rodičů čeká přelomový okamžik – 1. školní den a nástup povinné školní docházky. Pro děti – ale i pro rodiče – nastává konec her a nastupuje zcela nový režim, povinnosti a s tím i spojené záležitosti jako nový kolektiv a kamarádi, nová budova, kam bude chodit nejméně pět let a nová paní učitelka.

Jak dítě na 1. školní den připravit? Určitě není vhodné dítě strašit! Rozhodně zapomeňte na poznámky typu: „Teď ti začne vojna!“ a podobné. Zároveň ale není vhodné nástup bagatelizovat a předstírat, že bude vše jako dřív. Malé dítě se dostane do zcela jiného prostředí, kde na něj budou kladeny určité nároky, bude o něj něco požadováno a ponese určitou zodpovědnost. Klidně si s ním povídejte o tom, jak to ve škole chodí, vyprávějte mu, jak jste ve škole válčili vy a nezapomeňte i na veselé a hezké zážitky. To pomůže vašemu budoucímu prvňáčkovi, že se na školu bude těšit.  Také se snažte vašemu dítěti zvýšit sebevědomí a ujistěte ho, že to zvládne – vždyť je přece šikulka a škola je přece pro šikovné děti.

Bino pytlík na sport

Spousta rodičů se snaží o prázdninách získat pro své dítě náskok a drilují s ním počty, čtení – zkrátka to, co se má v první škole teprve naučit. To je nejen naprosto zbytečné, ale navíc to může přinést víc škody než užitku – dítě si může zafixovat špatný úchop tužky, nebo se bude zbytečně nudit a přestane se do školy těšit. Úplně stačí, když bude umět barvy, pozná jednotlivé tvary, nebo bude umět vyjmenovat dny v týdnu. Stejně tak je ale nevhodné tlumit přirozenou dětskou zvídavost.

Před začátkem školního roku je velmi vhodné naučit dítě samostatně se obléknout, zavázat si šálu, zavázat si tkaničky (když to nevyjde, jsou tu suché zipy) nebo si připravit věci do aktovky. Také mu připomeňte, že si nesmí brát věci bez dovolení, nemá skákat dospělým lidem do řeči, má se přihlásit, pokud něco potřebuje a také mu vysvětlete, že na svačinu a proběhnutí jsou tu přestávky. Hlavně ho ale nezapomeňte stále ujišťovat o tom, že to jistě zvládne a spoustu zajímavého se naučí.

A jak by měl vypadat první den? Určitě bez stresu! Vzbuďte dítě dostatečně brzo, ať má čas se v klidu připravit a nasnídat – ranní úprk do školy s příchodem o 5 minut pozdě je velmi stresují pro všechny a navíc tím dítě na sebe strhne nežádoucí pozornost. Nezapomeňte si s předstihem zjistit, jak na vaší škole bude 1. školní den probíhat – někde to je jen hodiny, jinde celé dopoledne. Je vhodné si taky zařídit na tento den volno a dítě do školy nejen doprovodit, ale po návštěvě školy ho vzít třeba do ZOO, do cukrárny, na výlet, nebo se zkrátka věnovat jeho oblíbené činnosti. Dítěti s sebou přibalte jeho oblíbenou svačinku a pro paní učitelku je vhodná kytička. Už i u nás jsou populární velké vítací kornouty, které si s dítětem můžete vyrobit a ozdobit po svém. Vhodnou náplní jsou kromě sladkostí i ovoce, omalovánky nebo malá hračka.

Ať už ale dáte dítěti s sebou cokoliv, to nejdůležitější, co nesmíte zapomenout, je dobrá nálada.

 

Napsat komentář