Správný pitný režim v létě

Pitný režim

Blíží se léto a s ním i sluníčko, teplo a dokonce i horko. V horkých letních dnech nesmíme zapomínat na správný pitný režim, jehož poctivé dodržování je velmi důležité. Na vysoké teploty tělo reaguje pocením, kterým se ochlazuje. Pocení je přirozenou reakcí organismu, při které dochází k vylučování velkého množství vody a minerálních látek. Je dobré vědět, že lidské tělo tvoří ze 70 % voda.

Voda a tekutiny jsou pro život člověka nepostradatelné. Je velmi důležité aby výdej a příjem tekutin byl v rovnováze, proto je třeba pitný režim pravidelně dodržovat v průběhu celého dne, to jest pít pravidelně v malých dávkách ještě před pocitem žízně. Pijte pravidelně, nebezpečný je jak nedostatek tekutin, tak i jednorázové podání většícho množství tekutin tzv. přepití se. Celkový denní příjem tekutin by měl být u dospělého člověka 2 až 3 litry denně. V létě, v horkých dnech a nebo při sportu dokonce i 5 litrů denně.

Nedostatečný pitný režim se může negativně projevit na našem zdraví. Jako jsou bolesti hlavy (migrény), únava, vysušená pokožka. Správný pitný režim působí jako prevence zánětu močových cest.

Co pít v létě a v horkých dnech

Nejzdravější a nejlepší je čistá pramenitá voda bez bublinek. Minerální voda, střídáme druhy (každá obsahuje jiný poměr minerálních látek). Vhodný je i teplý, slazený černý nebo zelený čaj. Dále jsou vhodné ovocné neslazené džusy, které ředíme vodou.
Teplota nápojů:

Nepijte ledově studené nápoje, protože tělo se snaží studenou tekutinu ohřát a to opravdu nepomáhá. Správná teplota nápojů v létě je 10 až 15 stupnů (osobně doporučujeme horní hranici).

Velmi se doporučuje celý den popíjet horký čaj. Opravdu to pomáhá, protože tělo se snaží tekutinu ochladit a tím ochlazuje i samo sebe. V horkých oblastech například v Turecku nebo v Egyptě je pití horkého čaje zcela běžné.

Co nepít v horkých dnech

Alkohol, pivo a kávu pijte jen omezeně. Absolutně nevhodné jsou colové nápoje, sirupy a různé limonády.

Napsat komentář